Wystarczy oświadczenie zamiast certyfikatu rezydencji

Firmy nie muszą się już borykać z ustalaniem miejsca zamieszkania zagranicznych pracowników do celów podatkowych. Wystarczy oświadczenie cudzoziemca dotyczące jego centrum interesów życiowych.

 

Polskie firmy, w obliczu braku rąk do pracy, coraz częściej zatrudniają obcokrajowców. Zdecydowanie największą grupę cudzoziemską stanowią pracownicy z ukraińskim paszportem, których obecnie pracuje w Polsce około 421 tysięcy.

Jedną z trudności, z jakimi borykali się polscy pracodawcy zatrudniający zagranicznych pracowników, było ustalenie ich miejsca zamieszkania do celów podatkowych związanych z rozliczaniem wynagrodzeń. Nieoczekiwanie z pomocą przyszedł im urząd skarbowy.

 

Wyzwól potencjał rozwoju Twojego biznesu – przenieś sprawy finansowo-księgowe do naszych ekspertów >> 

 

Rezydent, czyli?

Według art. 3 ust. 1a ustawy o PIT miejsce zamieszkania na terytorium RP ma ten, kto posiada w Polsce ośrodek interesów życiowych (np. dom, rodzina) lub przebywa tu ponad 183 dni w roku podatkowym. W takiej sytuacji płaci podatek od całości dochodów, niezależnie od miejsca ich osiągania – to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy. Cudzoziemcy posiadający status rezydenta podatkowego rozliczają się na zasadach ogólnych, tj. według stawek 18% lub 32% PIT.

 

Ograniczony obowiązek podatkowy

Obcokrajowcy podejmujący pracę w naszym kraju, mieszkający gdzie indziej, rozliczają w Polsce tylko dochody osiągane tutaj – to tzw. ograniczony obowiązek podatkowy. W takiej sytuacji obejmuje ich zryczałtowana 20% stawka podatku dochodowego.

Płatnicy, którzy pobiorą niewłaściwą stawkę, muszą się liczyć z żądaniem dopłaty ze strony urzędu skarbowego.

 

Ułatwienie od fiskusa

Do niedawna urzędnicy skarbowi wymagali, by cudzoziemcy dokumentowali swoje miejsce zamieszkania certyfikatem rezydencji. Dla firm wyegzekwowanie takiego dokumentu było niejednokrotnie bardzo trudne, stąd Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w jednej z najnowszych interpretacji (nr 0113-KDIPT 2-2.4011.573. 2018.1.AKR) zgodził się, że wystarczy jedynie oświadczenie cudzoziemca.

Zatem firma zatrudniająca obcokrajowca bez certyfikatu rezydencji, może się opierać na oświadczeniu tego pracownika odnośnie jego centrum interesów życiowych, jako podstawie do rozliczania wypłacanych mu wynagrodzeń.

 

opr.: HZ za Rzeczpospolita z 14.02.2019, autor: Monika Pogroszewska

mm

Specjalista ds. marketingu produktowego w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj